Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.
Menü
Ön itt jár: > Kezdőlap >

GYIK

GYIK

GYIK – Gyakran ismétlődő kérdések termékekkel kapcsolatosan

 

  • Nem ad képet az újonnan vásárolt Raspberry Pi számítógépem. Mi lehet a probléma?

Minden angliai gyártású Raspberry Pi alaplap szigorúan tesztelve, a Pi 4 és Pi 5 esetében gyárilag zárt csomagolásban kerül forgalomba, ami biztosítja a termékek hibátlan voltát a vevőnél. Ennek ellenére időnként kapunk olyan reklamációt, hogy az új alaplap nem bootol, nem ad képet. Ennek leggyakoribb okai a következők szoktak lenni:

- SD kártya hiba - törött vagy túl lassú kártya, esetleg kártya nélküli indítás.

- Nem megfelelő operációs rendszer. Javasolt a Raspberry Pi OS (recommended verziójú) szoftver.

- HDMI csatlakozási probléma - A tápcsatlakozó melletti az elsődleges HDMI kimenet, ezt célszerű használni, megfelelő minőségű (4K átvitelre alkalmas HDMI 1.4-es), kábellel, rendesen bedugva a micro-HDMI aljzatba. Újra kell indítani, jó csatlakozással. Rossz minőségű micro-HDMI csatlakozó, illetve csatlakoztatás miatt az alaplapi aljzat és a kábelen található dugó érintkezői megsérülnek. Ez szerencsés esetben kábel cserével megoldódik. Óvatosan bánjunk a csatlakozóval, hogy megelőzzük ezt a problémát. Mindig egyenes vonalban történjen a dugasz beillesztése az aljzatba. Kihúzásnál se csavarjuk, illetve mozgassuk oldalsó irányba a dugót.

- A panel a kicsomagolást követően megsérült, mert nem tartották be a dobozban található piktogram szerinti kezelési útmutatót. A sztatikus elektromosságra különösen ügyelni kell, valamint nem szabad bekapcsolt állapotban az alkatrészeket érinteni. A processzor lábai közvetlenül a GPIO-ra lettek kivezetve. Ez nagyon érzékeny, rossz feszültség vagy egy kis zárlat a panel azonnali halálát okozhatja. A panel alján nagyon apró és sérülékeny alkatrészek találhatóak, ezért mindig tiszta, sima és nem vezető felületre kell helyezni az alaplapot, de leginkább a dobozába, mert elég egy letört grafit ceruza darab vagy tűzőgép kapocs vagy bármi más vezető anyag és máris van egy halott áramkörünk. 

  • Egyedi szoftveres megoldásra van igényem. Ebben tudnak segítséget nyújtani?

Cégünk a Raspberry Pi termékek hivatalos forgalmazója, de nem foglalkozik egyedi szoftver megoldásokkal, illetve a forgalmazott termékeken futó programok igény szerinti telepítésével, beállításával vagy paraméterezésével. Az ilyen jellegű feladatok megoldása nem a kereskedők, hanem a felhasználók dolga, akár saját, akár külsős szakember bevonásával.

  • Windows operációs rendszer, illetve az alá készített program futtatható-e a Raspberry Pi-n?

NEM! A klasszikus Windows operációs rendszerek nem futtathatóak. Sajnos sok hozzá nem értőt megtéveszt az, hogy létezik egy ARM processzoros termékekhez készített "Windows 10 IoT Core" nevű operációs rendszer. Ezt IoT területen dolgozó fejlesztőknek szánták, és kizárólag a Raspberry Pi 2-es, illetve 3-as alaplapokkal kompatibilis. Ne keverjük össze más verziókkal! Emulátor szoftverekkel ugyan az x86-os kódok ARM processzorok számára feldolgozhatóvá tehetőek, de ennek nem sok értelme. Rendkívül lassú és részleges működést eredményez. További kérdésekkel keresd fel a Raspberry Pi fórumot!

  • Lehet-e Raspberry Pi USB portra külső HDD-t vagy SSD-t kötni?

Igen, lehet az USB portokra csatlakoztatni külső meghajtót, de nem minden típus működését garantáljuk. A 3,5″-os külső HDD kialakítások saját tápellátásuk révén általában gond nélkül működnek, viszont egy 2,5″-os HDD az USB kimenetekről lesz megtáplálva, azt terheli. Gond akkor van, ha az indítási áramfelvétel nagyobb, mint amit az USB biztosítani tud. Általánosságban az SSD-k és az újabb, alacsony fogyasztású HDD termékek gond nélkül működnek, ha elegendő teljesítményű az adapterünk és megfelelő minőségű kábellel csatlakozik. Mi ezért is a gyári Raspberry Pi tápegységek használatát javasoljuk. Régebbi OS esetén szükséges lehet még az SD kártyánkon config.txt fájl kiegészítése a következő bejegyzéssel: max_usb_current=1

  • Mekkora tápegység kell a Raspberry Pi 2 illetve a B+ részére?

A B+ korszerűbb belső tápfeszültség szabályozó áramkörének köszönhetően kisebb fogyasztással is beéri, mint elődje. Ezt a technikát Raspberry Pi 2-es is örökölte. Ezen felül újabb generációs processzorának köszönhetően a majd hatszoros teljesítmény növekedés sem hozta magával a fogyasztás drasztikus emelkedését, így ezeknél a modelleknél is az USB portok terhelésének függvényében elégségesek a stabil 1.2A-es tápegységek is.

  • VGA monitorom van. Tudom használni Raspberry PI-hez?

Van már többféle HDMI-VGA átalakító elérhető árban, melyek megvásárolhatóak nálunk is. Link a HDMI-VGA konverterekhez

  • Hol van a kompozit kimenet a Raspberry Pi B+, Raspberry Pi 2, Pi 3 és Pi 4-es készülékeken?

A sztereó hanggal közös 3,5mm-es jack csatlakozón lett kivezetve, melynek a bekötése az alábbi:

Megfelelő bekötésű kábelt itt találsz hozzá: https://malnapc.hu/yis/a2881-av-rca-kabel-raspberry-pi-hez. A régebbi videokamerákhoz használatos kábelek is használhatóak erre a célra, ha felcseréljük a “Video” és “Righ” csatlakozókat. Általában a piros RCA dugó a jobb (Right) csatorna hang, ez lesz a videó jel, és a sárga (eredetileg composit video) lesz a jobb csatorna hangja. Esetleg Te magad is készíthetsz hozzá egyedi kábelt, amihez a megfelelő 4 pólusú Jack dugót is forgalmazzuk. Fontos, hogy a HDMI aljzatra ne kössünk semmit, mert a két kimenet nem megy együtt! OpenELEC / Kodi és Raspbian alatt általában automatikusan megjelenik a kép, ha a leírtaknak megfelelő a csatlakozás. A NOOBS alatt ez sajnos nem mindig működik.

  • Mi a különbség a  Raspberry Pi "A" és "B" modellek között?

A “model A” jelölést (először 2013 februártól) a kisebb memóriával, LAN nélkül és 1 USB csatlakozással forgalomba került változatok kapták. Elsősorban olyan helyekre javasoljuk őket, ahol nincs szükség vezetékes hálózati kapcsolatra és elég 1 USB csatlakozás és a rajtuk futó alkalmazás beéri kevesebb memóriával. Nagy előnyük csekély fogyasztásuk! A verziókról bővebben itt olvashatsz.

  • Milyen SD kártya használható a Raspberry PI-hoz?

A Raspberry Pi köztudottan nagyon válogatós az SD kártyák tekintetében. Az első verziókhoz minimum Class4-es sebességű SDHC (4-32GB-os kapacitású), az A+ és B+ esetében már a kisebb méretű micro SDHC, míg a 2-es verziótól szintén micro SDHC, de már gyorsabb, Class10-es sebességű kártyák alkalmazása javasolt. A nagyobb kapacitású (SDXC) kártyák is használhatóak, de telepítés előtt fontos a FAT32-es partíció kialakítása a kártyán, mert a boot erről indul. A webáruházunkban kapható SD kártyák mind jók a Raspberry Pi modellekhez. Ezekre telepíteni kell a szükséges operációs rendszert. Előre telepített változatokat itt találsz!

  • Milyen tápegység kell egy Raspberry Pi-hoz?

Itt szeretnénk minden olyan tévhitet eloszlatni, amely szerint bármelyik telefon töltő megfelel tápegységnek! Ez sajnos nem igaz. Kezdetekben sok ügyfelünk jött vissza utólag tápegységért, vagy tulajdonított olyan hibát a készüléküknek, amiért a tápellátás volt a felelős. Miért van ez a probléma annak ellenére, hogy a Raspberry Pi verziótól függően csupán 500-1000mA közötti a fogyasztás? Elsődleges oka, hogy a töltők egy részénél a kimeneti feszültség terhelés hatására jelentősen leesik. Ettől a Pi lefagy vagy nem is indul el. A töltőket napi néhány órás üzemre tervezik, míg a tápegységeket 24 órásra, így ez utóbbiak élettartama jóval magasabb. Ráadásul az öregedéssel a terhelhetőség és a zavarszűrés romlik. Gyakori tápegység probléma még, hogy menet közben rádugott USB eszköz miatt újraindul a Raspberry Pi. Ilyenkor nyilván nincs elég tartaléka az adapternek. A gyári vagy azzal egyenértékű tápegység megoldásokat itt találod!

  • Honnan tudhatom meg, hogy egy adott HW eszközöm kompatibilis-e a Raspberry -vel?

A kompatibilitás szempontjából ellenőrzött perifériák listája az alábbi linken található: https://elinux.org/RPi_VerifiedPeripherals

  • Hol érdemes venni Raspberry Pi panelt? Az olcsó kínai megéri?

Amíg nincs vele gond, tulajdonképpen bárhol, de mi csak a nálunk vásárolt panelekre tudunk garanciát biztosítani. Az olcsó kínairól annyit érdemes tudni, hogy 22 EUR felett Áfa fizetési kötelezettség terhel minden EU-n kívülről behozott terméket. Gond esetén a visszaküldés pedig több lehet, mint a termék magyarországi vételára. Innentől már ez a legdrágább.

 

GYIK – Gyakran ismétlődő kérdések vásárlással kapcsolatosan

 

  • Bankkártyás fizetésre van lehetőség?

Fióktelepünkön történő személyes átvételnél nincs rá lehetőség, viszont lehet az interneten a rendelés leadásakor online módon kártyával fizetni, vagy GLS futárnál személyes átvételkor is.

  • Van lehetőség személyes átvételre?

Igen, budapesti fióktelepünkön a Szent László út 14-ben, de csak akkor, ha a rendelés előzőleg a webáruházban rögzítve lett!

  • Mennyi a szállítási idő?

Általában személyes átvétel esetén a rendelést követő pár munkaórán belül átvehetőek a raktáron lévő termékek. Kiszállítás minden délelőtt 11:00-ig beérkezett rendelésre a következő munkanapon megtörténik. Részletek a szállítási módok és fizetési lehetőségek ismertetésénél! Ünnepek környékén a határidők növekedhetnek. Ahol előre fizetés lett a rendelésnél megadva, ott a kiegyenlítéstől számítódik a határidő.

  • Miért kell a rendelést előzőleg leadni?
  1. Azért, mert törvényileg így van előírva a számunkra.
  2. Aztán azért is, mert a nem rögzített rendelésekhez nem tudjuk garantálni a szabad készletet, mivel a köztes eladás lehetősége fennáll.
  3. valamint nekünk is időre van szükségünk a rendelések feldolgozásához. A csomagok elszállítása minden nap adott idősávban történik, így azok összeállítása elsőbbséget élvez a személyes átvételre kért termékek összekészítésével szemben.

Köszönjük a megértést és az együttműködést!

  • Szállítanak használt, felbontott terméket?

Használt termékek forgalmazásával nem foglalkozunk, mégis előfordulhat, hogy egy-egy termék csomagolása megbontott állapotban kerül a vevőhöz. Ennek főbb okai az alábbiak lehetnek: Új termékek esetében ahhoz, hogy a webshopba megfelelő kép kerüljön, fotót kell készítenünk róla. Minden beszállításnál termékfajtánként 1-1 darab cikk csomagolását le kell mérnünk, hogy az EPR és a termékdíj rendeletek előírásainak eleget tudjunk tenni. Van olyan termék, aminek a csomagolása szállítás során sérül. Ezeket tesztelni szoktuk értékesítést megelőzően, ezért kerülnek kibontásra.

Keresés